Blog

Ajtózárcsere? Hevederzár felszereltetés? Vagy egy új bejárati ajtó?

Ahhoz, hogy kellő információhoz jussunk, kérdezni kell az ügyféltől, azaz információáramlásnak kell történnie az irányunkba. Itt az ajtó élettörténetéről is kérdezünk, illetve az esztétikáról és a biztonsági állapotáról. Nem feltétlen kell erőltetni egy közel ötszázezer forintos bejárati ajtó beszerelését, ez csak az utolsó lehetőség, ha nincs más választás.

Tovább olvasom

Mikor beszélünk teljes zárcseréről, mit takar ez a kifejezés?

Az internet világában mindenki olvas mindent, de nem egyértelmű az emberek számára, hogy mit takar a zárbetét-csere, mit takar egy kilincs-csere, illetve mi van akkor, ha a kulcs jó, de a zárszerkezet nem működik. Javaslat, hogy mindig olyan szakemberhez forduljon, akinek információdús a leírása, a szakmai tájékoztatása és érdemes utánaolvasni annak is, hogy mióta működik a cég. A teljes zárcsere azt jelenti, hogy meghibásodott a zárbetét, tönkrementek a csapok, az alkatrészek benne, nehezen megy bele a kulcs a zárba, illetve a zárszerkezet is akadozva működik nyitás, zárás közben. És nem utolsósorban, a kilincs, illetve címer/díszítőelem is kopott, lóg, elhasználódott, azaz cserére szorul. Egyszóval zárszerkezet-csere, kilincs-csere és zárbetét csere együttesen a teljes (vagy komplett) zárcsere fogalma. A teljes ajtózár kicserélése során lehetőséget kapunk arra is, hogy egy olyan biztonságosabb, egységesebb zárra váltsuk ki a régi zárat, hogy egy kulcs nyissa például a kertkaput a bejárati ajtóval, netán a garázs- vagy tároló zárjaival együtt.

Tovább olvasom

Elég-e egy zár a bejárati ajtón, véd-e annyit, hogy ne legyünk áldozatok a betöltéskor?

Elég sokan azt látják, az van a tudatukban, hogy egy három zárral ellátott bejárati ajtónál, ha egy vagy kettő meghibásodik, akkor még mindig ott a harmadik, amelyet be lehet zárni. A kérdés az, hogy az egy zár tar-e, véd-e annyit, mint a két vagy esetleg a három együttesen. Ha felmérést végeztünk a betörések kapcsán abból az irányból, hogy sokkal több esetben törnek be oda, ahol egy zár van az ajtón, mint ahol három -még akkor is, ha mind a három gyenge zár-, akkor ez valós. Úgy gondoljuk, az a magyarázat erre, hogy a betörő gondolatában csak az van, hogy egy zárral hamarabb megbirkózik, mint a három különálló szerkezettel. Egy bejárati ajtó, ne felejtsük el, nemcsak az ingóságainkat, vagyontárgyakat, hanem a családunkat is védi hosszútávon, ezért úgy tekintsünk egy drágább bejárati ajtó beszerelésére, mint egy hosszútávú, megtérülő befektetésre.

Tovább olvasom

Meghosszabbítható az ajtózár élettartalma, ha időszakonként karbantartást végzünk?

Ha a régebbi típusú pl. Elzett zárakat olajozással, sima, egyszerű, házilag történő karbantartást időszakonként elvégezzük, akkor hosszabb működési időtartamra számíthatunk. Mint mindenre igaz, ha figyelünk a dolgokra, ellenőrizzük a működését és az előírt szükséges karbantartást betartjuk vagy elvégeztetjük, hosszabb időre számíthatunk a működését illetően.

Tovább olvasom

Külső szemlélőként mit lát a vásárló egy kínai ajtó vásárlása előtt?

Amikor bejárati ajtó vásárlása előtt állunk, utánaolvasunk különböző portálokon, böngészünk honlapokon, próbálunk begyűjteni minél több információt, ami az előnyünkre válhat. Az árakat tekintve, próbáljuk szűkíteni a skálát, hiszen egy normális bejárati ajtó 500-600 ezer forintba kerül és ennyit valójában a magyarok háztartási kasszája nem minden esetben bír kitermelni. Aztán végül kikötünk a kínai lemezmezajtók világában, ahol olyan remek hirdetések gyanánt tárul elénk az információ, amellyel még meg is győződünk arról, hogy kétszázezer forintért van már biztonsági ajtó több színben is. Azonban valamiért egy pillanatra sem gondoltuk végig azt, hogy a két ajtó között miért van ekkora különbség, hol van a kutya elásva, a hibák, minőség és egyéb problémák mezején. A kínai ajtók hirdetései, kampánya, illetve a bemutatótermekben beállított modellek esete a laikus számára semmilyen negatívot nem sugároz. Csupán az jön le belőle, hogy új, szép, olcsó és raktárkészletről tudják biztosítani. Ott van a rengeteg extra is, amivel csábítják a leendő ajtótulajdonosokat, hogy ezt vegyék meg és szerepeltessék is be mihamarabb. Ilyen extra -a teljesség igénye nélkül-, a világító kilincs (erre majd visszatérünk, hogy miért nem jó), a beépített csengő, a sok ponton való záródás, a két különálló zárszerkezet, az elrejtett zsanérok (na ezekkel is lesz bőven gond).

Tovább olvasom

A műanyag ajtó előnyei a fa ajtóval szemben

Elsőként érdemes megemlíteni a könnyebb tisztíthatóságot, mivel a felülete egyenletesen van kialakítva a fáé pedig természetes, azaz rücskös, könnyebben magába tartja a koszolódást, valamint hamarabb sérül a műanyag ajtóval szemben. A fehér és barna színű köntösbe bújtatott műanyag nyílászárók UV-álló kivitelűek, tehát nem sárgulnak, nem száradnak szét, mint például a fa nyílászáró. A szigetelést tekintve jobban tartják az otthon melegét, hiszen jobban ráfekszik a műanyag ajtólap a tokra, nem tud elvetemedni, mint a fa. Árukat tekintve, könnyebben beszerelhető, illetve beszerezhető, mert a műanyag kevésbé jelent többletköltséget a természetes fa alapanyagokkal szemben. Esztétikailag is elegáns megoldást nyújtanak nyílászáróként akár bejárati ajtó, teraszajtó vagy bukó-nyíló ablakonként is.

Tovább olvasom

Bejárati ajtócsere vagy zárbetét-csere, netán plusz másodzár kialakítás?

Itt több szempontot kell figyelembe vennünk és a legjobb, ha szakember tanácsát kérjük ki ennek kapcsán. Magyar ember lévén, a legfontosabb szempont az ár, viszont ezt azért gondoljuk át, mert ha a legolcsóbbat választjuk, könnyen belefuthatunk abba a csapdába, hogy rosszat, nem biztonságosat fogunk vásárolni. A tisztánlátás érdekében: 2024-ben egy szabvány méretű 2×1 méteres bejárati ajtó cseréje 200.000 forinttól 600-700.000 forintig terjedhet. A 200.000 forintos ajtó biztonságilag nem ér semmit, arra csak költeni kell majd ahhoz, hogy biztonságosabb legyen, erőteljesebben védjen a betörés ellen. A jó választás kb. 450.000 forintért már tulajdonképpen elérhető, a részletekért ajtógyártókat kell felkeresni, utánaolvasni, hogy ők mit kínálnak, milyen zárakkal dolgoznak, mennyi az átfutási idő, amíg kicserélik a bejárati ajtót egy újabbra, ami biztonságosabb.

Tovább olvasom

Mi az, amit tudni lehet az ajtókilincsekről, a használatuk, anyagukról, élettartamukról?

Ha egyszerűen kéne megfogalmazni, a kilincs arra a célra van kitalálva, hogy megfogjuk, lenyomjuk, nyílik az ajtó, a záráskor lenyomjuk, magunk felé húzzuk és becsukjuk. Az ajtókilincsek csak akkor tudnak meghibásodni, ha belső szerkezeti egységekkel vannak ellátva, pl. rugóval, mint a kínai ajtók esetében, vagy pedig a rozettás biztonsági ajtókhoz tartozó kilincsgarnitúrák. Meghibásodásnak számít az is, ha letörik a rossz anyaghasználat miatt. Ez szintén a kínai biztonsági ajtók kilincsére a jellemző leginkább. Egy bejárati ajtókilincs élettartalma mindig attól függ, hogy milyen minőségű, milyen anyagból van, ki a gyártó, illetve hogyan használjuk nap mint nap a zárás/nyitás során. A kilincsek élettartamát igenis befolyásolja, hogy mennyire terheljük őket a záráskor, ezért is érdemes átnézetni a bejárati ajtót egy zárszerelő szakemberrel, hogy tökéletesen záródjon, ne kelljen rángatni a kilincset kívülről vagy belülről, amikor el akarjuk hagyni az ingatlant.

Tovább olvasom

Mihez tudunk kezdeni, ha nem nyílik ki a bejárati ajtó?

A legfontosabb, amit tanácsként tudunk javasolni mindenki számára, hogy ne pánikoljanak, hanem próbáljanak meg higgadtan gondolkozni és pár lépést megtenni, mielőtt még egy zárszervíz vállalkozáshoz fordulnának. Azért mondunk zárszervízt, mert a társasházakban előszeretettel vállalják a gondnokok, közös képviselők és egyéb régivágású, ehhez a szakmához nem értő emberek az ajtónyitást, amit később természetesen meg is bán mindenki. Próbáljak meg finoman először egy másik kulccsal elfordítani a zárat vagy esetleg önmaguk felé húzni az ajtót, esetleg finoman megemelni a kilincset, hátha csak az a probléma, hogy az ajtó megereszkedett és azért nem nyílik vissza a zár, mert szorult helyzetben van a zárnyelv a tokhoz képest. Próbáljanak visszagondolni arra, hogy ilyen jellegű probléma volt-e az elmúlt hetekben, netán hónapokban vagy csak most lépett fel hirtelen. Érdemes megnézni azt is, nincs-e valami rongálás az ajtón, a záron, a zárbetétbe nem tett-e bele valamit, pl. egy jó-akaratú szomszéd vagy egy betörő. A betörők előszeretettel végzik azt a módszert, hogy beletörnek valamit a zárbetétbe, gyufaszálat, fémdarabot és visszamennek megnézni, hogy történt-e változás. Amennyiben azt látják, hogy azóta se csinált a beletört darabbal senki semmit, az nekik ez úgy jön vissza, hogy nem látogatják rendszeresen az ingatlant, így ők szabad utat kapnak, garázdálkodhatnak bátran, nem kell rettegni attól, hogy valaki meglepi őket, míg a betöréssel bajlódnak.

Tovább olvasom