A beletört kulcs problémája megelőzhető, ha ellenőriztetjük a zárbetétet, hogy ne akadjon, ne szoruljon. Viszont ha megtörtént a baj, akkor az egyik megoldás a zárszerelő lakatos kihívása, aki bizonyos díjért ezt a problémát megoldja, vagy pedig házilag is neki lehet állni különböző praktikák alkalmazásának. Ez utóbbi persze kétes végeredménnyel jár. Ki-ki maga döntse el, melyik folyamatot, műveletet választja.
Ötletek, tippek a beletört kulcs kiszedéséhez
Zárszerviz szolgáltatóként -az igazat szólva-, mi nem hagynánk esélyt, hogy bárki is házilag nekiálljon ennek a műveletnek, de sok esetben ez sürgős és mindenki türelmetlen, így nekilát, gondolván, úgyis meg tudja csinálni.
A beletört kulcs szituáció bárkivel előfordulhat. Ez történhet a rossz kulcsmásolás miatt, az akadozó, szoruló zárszerkezet miatt, a már elrepedt kulcsszár miatt vagy a kapkodás miatt. Az okát hiába is firtatjuk, utólag ez már nem fog kiderülni. A lényeg, ha már nekiállnak, hogy soha ne befelé nyomják a beletört csonkot, hanem próbálják azt kifelé piszkálni.
Mi a legjobb megoldás, illetve a teendő?
Továbbra is fenntartjuk, hogy a legjobb megoldást egy zárszervizes szakember tudja nyújtani, aki találkozott már ilyen problémával és a helyszínen tudja orvosolni ezt a feladatot. Értelemszerűen, ennek van egy munkadíja, majd egy esetleges anyagköltsége. Ezeket mind meg kell beszélni az ügyféllel, hogy mire számíthat, hogy később ne legyen vita a kiszállás után.
Házilag megoldható-e a kulcsdarab kiszedése szaktudás nélkül?
Saját maguk is nekiállhatnak, ha akarnak a beletört kulcs kiszedésének. Mint említettük, a kulcsnak azt a részét kell kipiszkálni, kiszedni, ami a zárbetét hengerében van félúton. Sokan azt még beljebb akarják tuszkolni, nem is értjük, hogy miért. A törött kulcsdarab, ami a kezükben van, az nem kell, inkább próbálkozzunk egy hústűvel vagy csipesszel. A tűvel benyúlunk megpróbáljuk kifelé „húzni” a beletört darabot, a csipesszel meg húzzuk kifelé, ami előbb-utóbb kijön a zárból.
Vannak még más, egyéb eszközök, szerszámok, kiegészítők egy női táskában, pl. hajcsat, vagy egy kis parfüm is mehet a zárba, hogy jobban kússzon kifelé a törött darab.
Házi megoldás kontra zárszerelő szakember
A házi segédeszközök, ha segítenek, ha tudunk velük boldogulni és kijön a törött darab, akkor próbálkozzunk egy másik kulcs zárba való behelyezésével és óvatos zárnyitásával. Ha az ajtó kinyílt, merjük fel a problémát, hogy a zárcserét saját kezűleg, házilag meg tudjuk-e oldani. Ide már több szerszám szükséges, sima vagy csillagcsavarhúzó, stb. Ha úgy látják, bonyolult a feladat, inkább egy zárszerelő zárszervizes szakembert hívjanak a feladat végrehajtásához! Nála vannak különféle méretű, típusú zárbetétek és nem először végez ilyen munkát.
Mint említettük, a házi megoldás is alkalmazható, de csak bizonyos határig, mert egy idő után elfogy a türelem. Ilyenkor a vehemensebbek mérgükben berugdossák az ajtót, ami komoly anyagi kárral bír, többe kerül, mintha egyből az elején már egy szakosodott zárszerelő mesterhez fordultak volna!
Összegzés a kulcstörés és kiszedés, az esetleges zárszerviz bevonása kapcsán
Az első javaslatunk továbbra is a szakember felhívása, kihívása, de a döntés mindig az ügyfélé. Érdemes az árakról azonban előre tájékozódni! Ha van kéznél némi szerszám vagy férfi segítség, akkor nekiállhatnak egyénileg is.
Mi annyit javaslunk, hogy mérlegeljék a szituációt, hogy házilag meg tudják-e csinálni, mennyi időt vesz igénybe, okoznak-e károkat azzal, ha mindenáron spórolni próbálnak a zárszerviz kb. 16 ezer forintos munkadíján.
Ha szaktanácsra van szüksége, vagy gyors kiszállást kér bárhová Budapesten egy beletört kulcs kiszedésére, akkor hívja hétfőtől péntekig telefonszámunkat, amit itt megtalál.