Egy kis szakmai trükköt árulunk el, hogy lássák az ügyfelek a szerelési művelet, illetve kivitel folyamatát, de még véletlenül sem ajánljuk azt, hogy saját maguk álljanak neki ezeknek a tollas kulcsos biztonsági zárak kicseréléséhez.
Először is tudni kell, hogy közel 10 különböző márkát különböztetünk meg, amelyek lehetnek az ajtóba szerelve, ilyen-olyan kivitellel. A teljesség igénye nélkül a következő típusokkal szoktunk találkozni a zárcsere vagy zárkódolás során. Cisa, Dierre, Mottura, Sab, Securemme, Potent, Iseo, Viro, Cerutti. Néhány olasz zárgyártó hasonló technológiát alkalmaz, de mégis ügyelnek arra, hogy a saját zárjai helyére ne lehessen csereszabatos (másik) zárat beszerelni. Ilyen pl. nélkül az olasz tollas kulcsos, fixlamellás Sab 1580/28 kiváló működésű szerkezet, illetve a CR 2650/28 szintén olasz zár.
A biztonsági zárak rögzítése azért fontos, mert ez viszi a többpontos működtetést -előre, felfele illetve lefelé- és ha kívülről ezt feszegetik, akkor meg kell, hogy tartsa saját magát mégpedig úgy, hogy az ajtó szerkezeti egységére van felszerelve. Bármelyik rögzítéssel is van dolgunk, nagyon fontos, hogy a zár beszerelése után, de még a burkolat felrakása előtt a zárolási pontokat ellenőrizzük, hogy könnyen mozogjanak. Minél könnyebben működik egy tollas kulcsos, lamellás szerkezet, annál hosszabb lesz a működési idő. Nálunk van olyan kicserélt zár, amelyik közel 18 éves és még mindig hibátlanul működik. Persze kicsit kopott, hangos, de még végzi a dolgát.
Az ajtó életéből előlappal történő rögzítés
Amikor egy tollas kulcsos, lamellás zárszerkezetű biztonsági zár az előlappal van felszerelve az ajtóra, egyértelmű, hogy saját gyártású, Magyarországon készült, zártszelvény-vázú, faborítású ajtóról beszélünk. Továbbá a vasrácsoknál is ugyanígy történik a rögzítés, mégpedig az előlapon keresztül van átcsavarozva a zártdoboz és önmetsző csavarokkal van a zártszelvényhez rögzítve az erősebb tartás érdekében. Ennek a cseréje aztán végképp nem ajánlott házilag, hiszen onnantól kezdve, hogy a kilincsgarnitúrát eltávolítjuk és az előlap rögzítőcsavarjait leszedjük, szembesülünk azzal, hogy a fel- és a lefele menő rudazat működéséhez a zárfülekhez csavar van hegesztve, amit át kell nekünk is a helyszínen hegeszteni. Habár a zárgyártó cégek garanciát nem vállalnak az ilyen jellegű kivitelezésre, de mit lehet tenni, ha annak idején valami okos lakatos kitalálta, hogy csavart vagy szöget hegeszt a zárhoz?
Az ajtó belsejében, szemből való csavaros rögzítés
Ha az ajtózárat a kezünkbe fogjuk és szembe tartjuk magunkkal, mint egy rajzlapot, a felső és alsó úgynevezett sarkainál találunk egy-egy 7 mm átmérőjű furatot, amelyeken keresztül van rögzítve az olasz zár az ajtólap belső lemezszerkezetére. Ez már tulajdonképpen szerencsésebb eset, hiszen ez mindegyik típusnál majdnem ugyanoda esik, illetve méretileg is megegyezik pl. a Securemme, Potent és Mottura záraknál. Persze itt is szokott bökkenő lenni, hogy leszereljük a régit és az új nem megy a helyére, nyilván kell egy kis igazítás, trükközés. Ennek a cseréje sem ajánlott házilag, csak a kivitelezés miatt írunk róla. Főként Olaszországban készült, úgynevezett gyors készítésű ajtóknál jellemző ez a rögzítés, melyet a gyártósoron préseléssel készítenek. Több lakóparkban találkozunk ilyen megoldással. Körülbelül egy 4 cm hosszú, hatlapfejű, hatos csavar tartja 4 ponton a zárszerkezetet. Ezt úgy félerővel szoktuk meghúzni, nehogy átszakadjon az acéllapban a menet.
A bejárati ajtó belső oldalán 4 sarkos rögzítés
Ez egy speciális rögzítés, hiszen a zárdoboznak a 4 felső sarkában van gyárilag egy egy centiméteres kocka kivágva, és abba van behelyezve egy úgynevezett menetes bolha, mint az autók karosszériájának például, ami tartja a kárpitot. Nem minden zárban van ez benne gyárilag, ezért a régiből mi is át szoktuk tenni az újba, na ezt házilag egyáltalán nem ajánljuk senkinek. Az alsó képen lehet látni, hogy egy L alakú lemez van felfüggesztve az ajtó belső lemez részére és azon keresztül van rögzítve alul/fölül 2-2 darab, hatlapfejű, hatos csavarral.
Találkozunk néha sajnos olyan kivitelezéssel, ahol 4 már csak 2 tartja, vagy a 4-ből 2 eltörik a kiszerelésnél, ezt pótolni szoktuk természetesen. Mi normálisan 4 ponton fogjuk rögzíteni, akármelyik zárról is beszélünk. Főként a Securemme és a Mottura záraknál jellemző ez a fajta rögzítés. A tökéletes erős tartás érdekében, ezeket a csavarokat jó erősen meg szoktuk húzni, hogy jól felfeszüljön a zárdoboz belső falához, így garantálja azt, hogy ha kívülről feszegetik, pajszerolják az ajtót, a zár ott maradjon a helyén.



