Hogyan dolgozik a zárszerelő szakember? – Ajtózárcsere, kilincsek, zárbetét, minden egyéb

Írásunk olvasásakor kis betekintést nyernek a kulisszák mögé, hogy a mindennapi munkáink során hogyan szerelünk, hogyan szedünk szét egy bejárati ajtó kilincs-szerkezetet, miként jön ki a zárszerkezet az ajtóból és milyen méretű zárbetéteket, hogyan helyezzünk be a régi helyére, ami már nem biztonságos. Persze nem akarunk itt tippeket adni, csak szeretnénk felvilágosítani a kedves ügyfeleket, hogy azért nem olyan könnyű ez a szakma. Mostanában egyre többször halljuk az emberektől, hogy ennyi pénzért én is megcsinálom, meg hogy ennyiért már ajtót lehet venni, stb. Nyilván, akinek nincs pénze vagy nem szán a szolgáltatásra semmilyen összeget, az lépjen tovább és csinálja maga, de aki kíváncsi a részletekre és szeretné fejleszteni, bővíteni a tudástárát, azoknak jó olvasást kívánunk!

Segít mindenkinek Zár Zorro, ha szükséges: 06-30-776-4600 vagy 06-20-366-3250

Zárcsere szakemberrel lépésről lépésre, nem hagyunk ki semmit, figyeljenek, érdekesek a részletek!

Először mindig legyünk tisztában azzal, hogy bejárati ajtózárral állunk szemben vagy egy egyszerűbb, úgynevezett beltéri ajtózárral (szoba, spejz, WC, padlás és egyéb nyílászárók zárjai). Cégünk főként a bejárati ajtózárak szakterületén van otthon, illetve ezeket végezzük nap mint nap, de most egy egyszerűbb példával rukkolunk elő a könnyebb megértés érdekében.

Az ajtó hengerzárbetét méretének a meghatározása, ami igen fontos tényező

Minden esetben nyissuk ki a bejárati ajtót és nézzük meg az ajtó élénél, hogyan helyezkedik el a zárszerkezet az ajtólap külső és belső részéhez. Ennél az esetnél már tudunk méretezni magasság, szélesség, illetve a zárbetét méretét is le tudjuk mérni, a rögzítő csavartól jobbra, illetve balra. Általában a bejárati ajtók külső/belső részei eltolt, azaz aszimmetrikus méretűek, ezért érdemes feljegyezni mindkét oldal teljes hosszát, vastagságát és minden egyéb adatot, ezek az értékek adják meg majd a hengerzárbetét teljes hosszát, és az osztás részeit. A legtöbb esetben a kétoldalas hengerzárbetét lehet 30/30 mm, ez szimmetrikus méret, vagy 40/30mm, ez meg aszimmetrikus. Ha kopott a zárszerkezet, abba új zárbetétet ne tegyünk, helyette cseréljük együtt mindkettőt, így garantált a több éves biztonságos működés.

Non-stop ajtózár-szerviz, ha bajban van: 06-20-366-3250 vagy 06-30-776-4600  –  Hívjon!

Az állítócsavar kiigazítása és a hengerzárbetét kivétele a szerkezetből

Mi ezt úgy szoktuk csinálni, hogy az ajtózárbetét cseréje előtt kicsavarjuk az állítócsavart teljesen és úgy tudjuk kivenni a zárbetétet, hogy jobbra vagy balra elfogadjuk körülbelül 20 fokot és magunk felé kihúzzuk a cilindert. Sajnos a legtöbb esetben nem jön ki, így fel kell lazítani az egész zárszerkezet előlaprögzítő csavarjait és néha a kilincset is. Ha ezek is megvannak, biztos hogy ki fog jönni a cilinder.

A bevéső zár eltávolításának a sorrendje

Miután eltávolítottuk az ún. kilincs- azaz a négyszögletes tengelyt, kicsavarjuk a zárszerkezet előlapján lévő rögzítőcsavarokat (általában 1-1 van, de a régieken kettő is előfordulhat, ami szintén az ajtó élében található) és egy csavarhúzó segítségével mögényúlunk az előlapnak és kibuktatjuk a zárszerkezetet.

Az új zárszerkezet visszahelyezése, majd rögzítése

Ugyanaz a sorrend tulajdonképpen, mint a kiszerelés, csak fordítva. Takarítsuk ki a zárdobozt, egy ecsettel távolítsuk el a port, pókhálót, egyéb megkeményedett bogarakat, majd helyezzük vissza a zárszerkezetet, de figyeljünk, hogy a zárnyelv jobbos vagy balos irányba pontosan legyen beállítva az ajtózáródáshoz! Ha ez megvan, flottul áll minden, húzzuk meg a rögzítőcsavarokat.

Lassan kész vagyunk, már csak a kilincscímer visszaszerelése van hátra

Ez tulajdonképpen ugyanúgy történik, mint ahogy leszedjük, ezért is érdemes odafigyelni rá. Próbáljunk egy mérettel nagyobb csavarokat tenni bele, mert a régi lyukak kitágulhattak, illetve a kilincsrögzítő imbuszcsavarra is tegyünk egy erősebbet és jól húzzuk meg. Ezután teszteljük többszöri nyomkodással a zárnyelv tökéletes ki- és bejárását, szükség esetén egy kis WD40-et nyomjunk a zárszerkezet belsejébe. Elvileg kenőfolyadékkal, zsírral el van látva a szerkezet, de a WD40 mindenre jó, kárt nem fogunk tenni vele.

Zárcsere kiszállással, gyorsan, szakszerűen: 06-30-776-4600 vagy 06-20-366-3250

Az utolsó lépés a rögzítőcsavarok meghúzása

Szereljük be a zárbetétet, pozícionáljuk, mégpedig úgy, hogy akadásmentesen járjon a kulcs hengerben, majd rögzítsük a rögzítőcsavarral! Nem kell megtépni, csak úgy, hogy kényelmesen tartsa. Ezután próbáljuk egyszerre a kilincset is nyomogatni és a zárat is forgatni. Ha mind a kettő tökéletesen működik, akkor nézzük meg, hogy becsukott állapotban is belemegy-e a zárnyelv a helyére. Akinek szerencséje van, annak nem kell igazítani a tokon lévő fogadókon, mi általában igazítunk, mert egy pár milliméterre arrébb vannak az új paraméterek, de ehhez megvan a megfelelő célszerszámunk. Régebben reszelőt használtuk, de most már különböző turbó- és maróeszközök állnak rendelkezésünkre, amelyekkel pillanatok alatt kimunkáljuk a felesleges felületet.

Hogyan dolgozik a zárszerelő szakember? - Ajtózárcsere, kilincsek, zárbetét, minden egyéb