A legtöbb ajtózár betét akkor bírja sokáig, ha minőségit szereltetünk és ha rendeltetésszerűen használjuk

Nap mint nap szembesülünk azzal, hogy milyen zárbetétet szereltessünk, melyik az, ami megfizethető, biztonságos, évekig működni fog a bejárati ajtóban és nem okoz bosszankodó fejfájást, mert nem kell egy év után megint több tízezer forintért egy újabb zárat vennünk.

Mivel ezen a biztonsági piacon már akkora a választék, mint egy hipermarketben a rizs vagy a kenyér, a kínálatban szépen lassan eltévelyedünk és csak annyira olvasunk utána a témának, hogy a végén hagyjuk magunkat meggyőzni és a legrosszabbat sikerül kiválasztani. Ha jó zárbetétet szeretne a megrendelő, akkor egy olyan zárszerelő szakemberhez forduljon, aki ezzel foglalkozik nap mint nap, és tudja, hogy melyik az a zárbetét, amelyik strapabíró, amelyik biztonságos, illetve a kulcsai nem egyszerűek és bírják a hétköznapi használatot, ha véletlenül elejtik, vagy olyan körülmények között vannak használva, ami esetleg jobban ki van téve erőszakos hatásoknak. Az ügyfeleknek csak úgy tudunk segíteni, ha előtte megbeszéljük a részleteket, hogy milyen ajtóban, zárban, másodzárban, hevederzárban gondolkozik a zárcsere kapcsán. A fotókat emailben tudják nekünk elküldeni, így látjuk, hogy egyénre és ajtóra szabottan mit ajánlhatunk.

Fontos szempont a zárbetét kiválasztásánál, hogy kültéri vagy beltéri használatra lesz?

Azt gondolom, hogy egy zárbetétnek, amely komolyabb minőséget képvisel, teljesen mindegy, hogy egy lépcsőházi ajtóba van beszerelve vagy egy kertkapuba, mivel úgy vannak kialakítva a belső alkatrészei, hogy ellenállnak az időjárás viszontagságainak. A drágább, jobb minőségű zárbetéteknél finomabb, precíziós alkatrészek vannak, mint egy sima, pl. fogazott kulcsos Elzett zárnál. Ez viszont azt jelenti, hogy hajlamosabbak bekoszolódni, néha takarítani, tisztítani, karban kell tartani őket valamilyen spray-vel, amely azokat a kis kosz-szemcséket kitisztítja, amiket a kulccsal beviszünk a zárhengerbe a nadrágzsebből, táskából, stb.

Miért szereltessek drága zárbetétet, ha télen nem tudtam kinyitni a kertkaput?

Teljesen mindegy, hogy milyen zárbetétről beszélünk, ha tél van. Ilyenkor röpködnek a mínuszok, belefolyik a víz a zárba és megfagy. Ezt kiküszöbölni semmivel nem lehet, mert belefagy az olcsóbb, a drágább és a prémium kategóriába is. Az eső, a megolvadt hó, a páralecsapódás mind belefagy a zárba, ha null fok alá süllyed a hőmérséklet. Télen minden megfagy, így azt szoktuk javasolni, nem kell bezárni a kertkaput zárat vagy nem kell ezeket használni. Általában ezek a mínuszok Magyarországon nem tartanak hosszú ideig, jellemzően 1-2 napot. Rendszeresen beletörik az ügyfelek a kulcsot a zárba, mert erőltetik azt, próbálkoznak, és nem értik meg, hogy a fagy az úr! Egy drágább autónak is befagynak az ablaküvegei, csakúgy, mint az olcsóbbaknak, de nem ez szerint választunk autót sem.

Érdemes törésvédett zárakat használni a bejárati ajtók védelmére?

Mindig érdemes biztonságosabb zárakban gondolkodni, ha a lakásunk védelméről van szó, mert a legtöbb betörési kísérlet a zárbetétek kettétörésével, roppantásával megy végbe. A törésvédett zárbetét arra jó, hogy visszatartja a betörési folyamatot, így a betörő nem tudja kiszedni a zárszerkezetből a zárat és nem tudja visszanyitni a zárszerkezetet ugyanúgy, mintha kulccsal nyitná. Különböző típusú törésvédett zárbetétek vannak. Van olyan, aminek a két vége van kikönnyítve és ettől törésvédett, de a legjobb törésvédett zárbetétek acélhidas változatban készülnek. Ezeket garantáltan nem lehet semmilyen eszközzel, nagyobb igénybevétellel, feszítéssel szétroppantani, kettétörni.

A bejárati ajtó zárcseréje szakemberrelí – mennyibe kerül?

Ez mindig annak a függvénye, hogy milyen típusú bejárati ajtóról beszélünk, egy zárat cserélünk rajta vagy kettőt, kínai ajtó vagy faajtó, izraeli ajtó vagy páncélajtó. Ahhoz, hogy erre a kérdésre pontos összeget tudjunk mondani, kicsit több adatra, információra, pontosabban zár-beazonosításra van szükség. Természetesen minden zárat ki tudunk cserélni. A zárbetétek cseréje már 48.000 forinttól elérhető, az olasz trezorzárak szerkezetének a komplett cseréje 95.000 – 150.000 forinttól már megrendelhető. Továbbá a postaláda zárak cseréje 26.000 forintos összeget képvisel. Egy zár- vagy kulcskódolás/programozás 64.000 forinttól megrendelhető Budapesten, pl. költözés esetén. Minden ár tartalmazza a helyszíni szerelést és a cserélendő zárat is. Azonban, ha az ajtó zárva van és nincs meg a kulcs, plusz nyitási költséggel kell még számolni.